Moskitiery wczoraj i dziś

baseny.dlaprzemyslu.org

Jak łatwo się domyślić, słowo „moskitiera” pochodzi od moskitów (hiszpańskie „mosquito”, czyli „komar”). Ogólnie rzecz biorąc, jest to zazdroska kuchenna z gęstej siatki, którą zakłada się na okna bądź też zawiesza nad łóżkiem, żeby nie docierały do nas komary, muchy i inne owady. Moskitiery można wykonywać z bawełny, polietylenu, nylonu bądź poliestru.

Moskitiery spopularyzowały się mniej więcej w XVIII wieku, chociaż oczywiście korzystano z nich również wcześniej, w czasach antycznych. Podobno korzystała z nich legendarna królowa Egiptu, Kleopatra, która spała w łożu osłoniętym moskitierą.

W Polsce nie musimy na co dzień korzystać z moskitier, chociaż oczywiście również w naszym klimacie są one przydatne. Szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych oraz rzek, a także na obszarach zielonych warto montować takie konstrukcje na oknach. Dotyczy to nie tylko okien w domach, ale również na przykład ogrodowych altan. Owady potrafią być dość uciążliwe i dlatego sporym komfortem jest możliwość chronienia się przed nimi.